حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده است.

شنبه, ۱۱ تیر , ۱۴۰۱ 3 ذو الحجة 1443 Saturday, 2 July , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 126 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد اعضا : 1 تعداد دیدگاهها : 30×
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی

شورای نگهبان با ملغای مصوبه حذف تنوع مدارس از تضعیف نظام تعلیم و تربیت جلوگیری کند

شناسه : 523 02 نوامبر 2019 - 11:04 471 بازدید ارسال توسط : نویسنده : حوزه بسیج دانشجویی منبع : حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در نامه ای خطاب به دبیر شورای نگهبان با تاکید بر اینکه مصوبه حذف تنوع مدارس موجب تضعیف بدنه نظام تعلیم و تربیت می شود، خواستار استرداد و ملغای این مصوبه شد.
شورای نگهبان با ملغای مصوبه حذف تنوع مدارس از تضعیف نظام تعلیم و تربیت جلوگیری کند
پ
پ

به گزارش حوزه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان استان اصفهان؛ شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در نامه‌ای خطاب به دبیر شورای نگهبان با تاکید بر اینکه مصوبه حذف تنوع مدارس موجب تضعیف بدنه نظام تعلیم و تربیت می‌شود خواستار استرداد و ملغای این مصوبه شد.

متن این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی
دبیر محترم شورای نگهبان
آیت الله احمد جنتی
سلام علیکم

احتراما حسب ارسال طرح حذف تنوع مدارس به شورای نگهبان قانون اساسی، نکاتی کارشناسی پیرامون تبعات و مشکلات مرتبط بر اجرای این طرح محضرتان ارائه میگردد که لازم است در مورد آن، دقت نظر لازم صورت پذیرد.

برخی ازآنچه در راستای اجرای این مصوبه از حیث کارشناسی و حقوقی اتفاق می‌افتد عبارت است از:

حذف طیف وسیعی از مدارس دولتی مطلوب
ـ. حذف غیر کارشناسانه طیف گسترده‌ای از مدارسی که ذیل مدارس دولتی قرار دارد، اعم از مدارسی همچون نموله دولتی، استعداد‌های درخشان، شاهد، ایثار گر، وابسته به دستگاه ها، عشایری، تطبیقی، معارف اسلامی، هیئت امنایی، قرآنی، از راه دور و ماندگار که این خود ضربه مهلکی است بر کیفیت و مزیت مدارس دولتی.

ضعیف عدالت آموزشی
ـ. فلسفه ظهور مدارس دولتی همچون مدارس عشایری، نمونه دولتی، مدارس شبانه روزی، مدارس بزرگسالان و مدارس از راه دور، ایجاد عدالت آموزشی و از بین بردن تفاوت در برخورداری‌های اجتماعی و نا برابری هاست. برای مثال مدارس شبانه روزی با هدف توسعه امکانات آموزشی و پرورشی و ایجاد فرصت تحصیلی برای دانش آموزان روستا‌های پراکنده و کم جمعیت تاسیس شده اند.

گام نهادن در مسیر خصوصی سازی
ـ. عموما مدارس عادی دولتی نسبت به مدارس دولتی وابسته، شاهدو ایثارگر، تیز هوشان و … از کیفیت نامطلوب و پایین تری برخوردارند و به دنبال حذف مدارس مطلوب دولتی، دانش آموزان مستعد و متقاضی ادامه تحصیل در مدارس با کیفیت بالاتر به اجبار باید به سمت مدارس غیر دولتی مد نظر روی آورند که این خود مسبب رشد فزاینده مدارس غیر دولتی خواهد بود و نظام تعلیم و تربیت را به سمت و سوی خصوصی سازی سوق خواهد داد وپایه ریز بروز مشکلات اساسی در این زمینه خواهد بود و عدالت آموزشی را خدشه دار خواهد کرد.

مغایرت با مطالبات رهبری
ـ. مقام معظم رهبری بار‌ها بر حمایت از جریان نخبه پروری و تقویت مدارس استعداد‌های درخشان تاکید نموده اند و تقویت این مدارس را مورد تاکید قرار داده اند که مصوبه در مغایرت با مطالبات ایشان و الولویت‌های قانونگذار مقرر در بند (۱۵) سیاست‌های قانونگذاری است.

مغایرت با سند تحول بنیادین آموزش و پرورش
ـ. درراهکار ۳-۵ سند تحول بنیادین که پیرامون تامین و بسط عدالت در برخورداری از تعلیم و تربیت مناسب و با کیفیت مطلوب، بیان می‌شود که:توانمند سازی دانش آموزان ساکن در مناطق محروم، روستا ها، حاشیه شهر ها، عشایر کوچ نشین و همچنین مناطق دوزبانه با نیاز‌های ویژه، با تاکید بر ایجاد فرصت‌های آموزشی متنوع و با کیفیت مطرح می‌گردد که مصوبه مذکور در مغایرت با این سند چشم انداز و نقشه راه تعیین شده در آن است

مغایرت با سیاست‌های کلان شورای عالی انقلاب فرهنگی
ـ. جلوگیری شورای عالی انقلاب فرهنگی از اجرای مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در سال ۹۶ در خصوص حذف مدارس استعداد‌های درخشان و نمونه دولتی دال بر سیاست و رویکرد مثبت این شورا نسبت به این مدارس است و نیز طبق ماده (۲) اساسنامه سازمان ملی پرورش استعداد‌های درخشان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، هدف از تاسیس سازمان مذکور عبارت است از تعیین رویکردها، برنامه ریزی، نظارت بر شناسایی و پشتیبانی، تربیت و هدایت استعداد‌های برتر کشور در دوره تربیت رسمی و عمومی مطرح می‌گردد که مصوبه فوق الذکر در تضاد با سیاست‌های کلان شورای عالی انقلاب فرهنگی است

در تضاد بودن با سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری
ـ. متن مصوبه در پیرامون تعریف‹‹مدارس خاص›› و تنوع›› و تقسیم مدارس دولتی و غیر دولتی دارای ابهام است و بر همین اساس با بند (۹) سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری مواجه خواهد بود؛ لذا شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان از حضرتعالی تقاضا دارد حسب نکات فوق، شورای نگهبان با استرداد و ملغای مصوبه اخیر مجلس مبتنی بر حذف تنوع مدارس؛ از تضعیف و ضربه مهلک بر بدنه نظام تعلیم و تربیت و نقض صریح قوانین و سیاست‌های کلی و اسناد و مراجع بالادستی جلوگیری کند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.